אלגוריתם של גוגל ודירוג האתר שלך

seo-designתיאור/הקדמה: האלגוריתם של גוגל יכול להשפיע על דירוג האתר בתוצאות החיפוש ועל התנועה הנכנסת בהתאם. כשעובדים עם חברת שיווק באינטרנט קל יותר להתעדכן בעדכוני אלגוריתם של גוגל וגם לדעת איך לפעול אם עדכון האלגוריתם השפיע לרעה על האתר.

איך האלגוריתם של גוגל יכול להשפיע על התנועה הנכנסת לאתר

כשחושבים על קידום אתרים בגוגל, אחד הדברים שנוטים לשכוח הוא שדירוגי האתרים במנועי החיפוש הם דינמיים; מיקום האתר במילת מפתח מסוימת יכול לעלות או לרדת עם הזמן ולהשפיע על התנועה הנכנסת (הטראפיק) לאתר.

כשאתר מידרדר משמעותית בתוצאות החיפוש של מילה שבעבר הכניסה תנועת גולשים רבה זה בדרך כלל השלב שבו מנהלי האתר פונים לחברות שיווק באינטרנט ומבקשים עזרה. חברה מקצועית תבדוק את כל הגורמים שיכולים היו להשפיע על מיקומי האתר בתוצאות החיפוש (איכות התוכן, תדירות העדכונים, רלוונטיות התוכן למילות המפתח, גורמים טכניים כמו קוד האתר, הארכיטקטורה שלו, קישורים פנימיים וחיצוניים וכו'), וגם תבדוק אם הירידה בדירוגים לא הושפעה מעדכון אלגוריתם של גוגל.

האלגוריתם של גוגל

האלגוריתם של גוגל הוא התוכנה שמנוע החיפוש משתמש בה כדי לספק תוצאות לשאילתת החיפוש. מנועי החיפוש משתמשים במספר אלגוריתמים במקביל עבור דף תוצאות חיפוש או מודעות פרסום מבוססות מילת מפתח.

גוגל מעדכנים את אלגוריתם החיפוש כמה עשרות פעמים בחודש. אמנם מרבית עדכוני האלגוריתם הם שוליים, מדי פעם יגיח עדכון אלגוריתם גדול שיכול לגרום לשינויים דרסטיים בתוצאות החיפוש.

גוגל פנדה ופינגווין

עדכון אלגוריתם גדול שכזה הוא עדכון הפנדה, שעודכן בפברואר 2011 בארצות הברית ובאוגוסט של אותה שנה בישראל ופגע בעיקר באתרים עם תוכן ירוד או לא מקורי (כ-3% מסך כל החיפושים בארה"ב לפי הערכת גוגל וכ-40% לפי גורמים בתעשיית השיווק באינטרנט הבינלאומית), ועדכון הפינגווין מאפריל 2012 שכוון נגד אתרים המשתמשים בשיטות קידום לא אתיות לפי הנחיות גוגל למנהלי אתרים, בעיקר בניית קישורים מלאכותית מאסיבית. בעקבות עדכון הפינגווין כ-65% ממקדמי האתרים דיווחו על ירידה בדירוגים ובתנועה הנכנסת מחיפוש רגיל בגוגל (בניגוד לתנועה הנכנסת ממודעות פרסום בגוגל).

כך יתכן שגם אתרים שלאו דווקא פעלו במרץ כדי לתמרן את תוצאות החיפוש של גוגל, אבל קיבלו קישורים נכנסים מאתרים לא איכותיים או אתרים מנישה אחרת, שהחליפו קישורים עם אתרים אחרים, נפגעו מעדכון הפינגווין וספגו ירידה של ממש במיקומי האתר במילות המפתח העיקריות. מצד שני, בוודאי ישנו אחוז מסוים של אתרים שפעלו בהתאם להנחיות גוגל ודווקא הושפעו לטובה משינויי האלגוריתם הגדולים.

לסיכום, עדכוני האלגוריתם של גוגל יכולים להשפיע על כמות התנועה הנכנסת לאתרכם לטוב ולרע. כמה מהיתרונות שבלעבוד עם חברת שיווק באינטרנט הם שיהיה מישהו שיעדכן אתכם לגבי עדכוני אלגוריתם משמעותיים ושיגיב אליהם במהירות כדי לשמור על התנועה הנכנסת מתוצאות חיפוש רגיל. בכל מקרה, כדאי לזכור שתנועה נכנסת ממנועי חיפוש אינה קבועה, שמיקומים בתוצאות החיפוש בגוגל אינם נצחיים ושהכול יכול להשתנות.

תהנו,
רן