אלו פורמטים נפוצים בקבצי גרפיקה ותמונות?

אם בדיוק נכנסתם לעולם הגרפיקה או שלמדתם עיצוב גרפי אך אתם מבולבלים מאין סוף סוגי קבצים, ננסה לעשות לכם סדר בקבצים, באיזה פורמט להשתמש ומתי ומה טוב ורע בכל אחד.

JPGJoint Photographic Experts Group

הפורמט הנפוץ ביותר להצגת תמונות. JPG הינו פורמט שדוחס את המידע, קל יותר במשקל ולכן גם מאבד מאיכות הפרטים בתמונה. ניתן לקבוע רמות שונות של דחיסה בשמירה דרך פוטושופ באפשרות File > Save As ואז לשנות את ה- Quality או באפשרות Save for Web. פורמט JPG עדיף על GIF או PNG כאשר מדובר בתמונות ריאליסטיות ומעברי צבע עדינים. אולי תתפלאו לשמוע אבל פורמט JPG שומר גם מסלולים בתוכו במידה ויצרתם מסלולים בפוטושופ עם כלי העט.

BMPBitmap

תמונת מפת סיביות – פורמט כבד ולא מומלץ לשימוש. המצבים היחידים שתתקלו בפורמט זה הם: בשמירה מתוכנת "צייר" במערכת הפעלה של ווינדוז, בכל סריקה מסורק, ובכל העתקה לזיכררון המחשב של תמונת מסך – תשמר בפורמט BMP. בנוסף ניתן לשנות את מודל הצבע של תמונה ל- Grayscale בפוטושופ ואז לשנות שוב ל- Bitmap – מה שיפתח תיבת שיחה המפאשרת לבחור בין אפשרויות כמו פאטרן או רשת הדפסה – מה שיתן אפקט של דפוס ישן.

GIFGraphics Interchange Format

פורמט של תמונה הדוחס את המידע ומאפשר להציג מס' תמונות ברצף לכדי הנפשה או כתמונה בודדת. פורמט GIF תומך בשקיפות אך בטווח צר של צבעים (256) GIF מציג שקיפות או צבע מלא בלבד. אם יש בתמונה אלמנטים אובלים, צלליות, חצאי שקיפויות, פורמט זה לא יתאים. GIF הינו קל יותר במשקל מ- JPEG ומתאים יותר להצגת גרפיקה בטווח צבעים צר כגון לוגואים. כאשר יש שימוש במעברי צבע, צילום ריאליסטי באינרטנט נשתמש בפורמט .JPG

PNGPortable Network Graphics

פורמט PNG הינו פורמט הדוחס את המידע אך לא מאבד נתונים כמו ב- GIF. מתאים להצגת תמונות באינטרנט ומאפשר להציג חצאי שקיפויות בגירסת PNG 24. ומכאן שגירסת 24 תהיה כבדה הרבה יותר מגירסת 8 אך בגירסה 8 לא ניתן להציג חצאי שקיפויות כגון צל שהולך ונעלם ויראה רע ולכן בגירסה 8 נשתמש כשהרקע מלא במידע. כדי לבחור בין גירסה 8 או 24 של PNG, בוחרים באפשרות File > Save for Web במקום ב- Save As בפוטושופ.

EPSEncapsulated PostScript

פורמט שפותח ע"י חברת אדובה עבור מדפסות. EPS טוב מאוד למיקום בתוך עבודה גרפית שיוצאת לדפוס כמו ברושור, מגזין, פוסטר וכו'.. יתרון נוסף חשוב ביותר של EPS – שהוא פורמט המבין ומתרגם נכון וקטורים לשימוש בתוכנת אילוסטרייטור ואינדיזיין. וכידוע וקטורים ניתן להגדיל לכל גודל. כלומר אם קיבלתם קובץ אילוסטרייטור או EPS מבחינתכם זה היינו הך.

TIFFTagged Image File Format

פורמט שנוצר ב-1986 ע"י חברת Aldus לשמירת תמונות שנסרקו מסורק למחשב. פורמט זה כבד מאוד ומסוגל לשמור הרבה מאוד נתונים כמו שכבות, ערוצי אלפא ועוד. כאשר אתם מצלמים תמונות ובמצלמה שלכם אין אפשרות של צילום בפורמט RAW, תשתמשו בפורמט TIFF אשר יהיה באיכות גבוהה יותר מפורמט JPG. כדי להפיץ את התמונות באינטרנט, עליכם להמיר את הפורמט לפורמט מקובת באינטרנט כמו JPG.

PSDPhotoshop Document

פורמט עבודה לתוכנת פוטושופ השומר בתוכו את כל המידע כולל שכבות, ערוצי אלפא, מסלולים, שכבות התאמה והגדרות של הפוטושופ כמו שכבות קומפוזיציה. מי שאין לא תוכנת פוטושופ, לא יוכל לפתוח קובץ מסוג PSD. בכל עיבוד תמונה או אמנות דיגיטלית שנעשה בפוטושופ, נרצה תמיד לשמור על "דינמיות" עם היכולות של פורמט זה כך שנוכל תמיד לחזור לאחור, להוסיף או לשנות דברים. ניתן להשתמש בפורמט זה כדי למקם תמונה עם שקיפויות בתוכנות אחרות כמו אילוסטרייטור ואינדזיין.

PDF – Portable Document Format

פורמט PDF הומצא ע"י חברת אדובה לפני כ-20 שנה. נועד כדי ליצור סטנדרט אחיד שכל אחד שבמחשבו מותקנת תוכנת Adobe Reader יוכל לפתוח ולקרוא. פורמט זה נועד לשני מצבים חשובים: 1) לדפוס – שמירה בפורמט זה הינה אידיאלית להדפסה ושומרת על וקטורים כך שניתן להדפיס בכל גודל. 2) לאינטרנט ומדיה דיגיטלית – בפורמט PDF ניתן ליצור אינטראקציה של כפתורים לחיצים שיובילו לאתרי אינטרנט, מילוי טפסים, להוסיף קבצי פלאש ואף וידאו.

RAW

בפורמט JPG ישנם 256 רמות (Levels & Tones) לעומת 4096 בפורמט מסוג RAW – כלומר שפורמט RAW הינו הרבה יותר עשיר במידע וניתן לחשוף בו פרטים באזורים מוחשכים ושרופים בקלות ע"י תוכנות כמו Lightroom או חלון Camera Raw של אדובה. לכל מצלמה מקצועית פורמט RAW משלה. למשל חברת קאנון משתמשת בפורמט RAW. חברת ניקון משתמשת בפורמט NEFF.

DNGDigital Negative

פורמט זה הוא המרה לפורמט סטנדרטי ואחיד בין התוכנות השונות שקוראות את הפורמטים RAW ו- NEFF ממצלמות מקצועיות. קיימות תוכנות המרה שממירות לפורמט DNG.

תהנו,
רן