איך למקם עמודים של כריכה לספר באינדיזיין

במדריך זה נלמד איך ליצור ולמקם עמודים לצורך הכנת כריכה לספר עבה הכולל שדרה – החלק האמצעי שבין הצד הקדמי והאחורי.

יצירת מסמך חדש

  • צרו מסמך חדש ע”י לחיצה על כפתור Create או ע”י בחירה בתפריט העליון File > New > Document
  • בחלון שנפתח: בחרו באפשרות Print ובחרו בגודל הרצוי, למשל A4, תשנו את כמות העמודים מ-1 ל-3 ותבטלו את האפשרות Facing Pages, ה- Binding לא משנה על מה מסומן היות ואנו יוצרים את הכריכה בקובץ נפרד משאר הספר, הוסיפו Bleed בגודל של כ- 4 מ”מ ולחצו על כפתור CREATE

שינוי ומיקום מחדש של עמודי הספר

  • המסמך נוצר כאשר הדפים מופיעים אחד אחרי השני. מה שאנו רוצים זה שהם יתחברו ויופיעו אחד ליד השני. לשם כך יש לגרור את העמודים בחלון ה- Pages אך במצב ברירת מחדל – לא ניתן ולכן יש צורך לגשת לתפריט של חלון ה- Pages ולבטל את האפשרות Allow Document Pages to Shuffle. כעט תוכלו לגרור את העמוד השני בצמוד לראשון וכך גם לעמוד הבא עד ששלושתם יהיו צמודים. לא משנה לאיזה צד אתם גוררים.
  • אם הספר שלכם בעברית – הצד הקדמי שלו צריך להיות בצד שמאל ואם הוא באנגלית – הצד הקדמי צריך להיות בצד ימין.

שינוי עובי השדרה (החלק האמצעי)

  • כעט יש לשנות את עובי השדרה. איך תדעו לאיזה עובי? ובכן עובי השדרה נקבע על פי כמות הדפים ועוביים (משקלם בגרמים). פשוט תגידו לבית הדפוס כמה עמודים אמורים להיות בספר ועל איזה משקל דפים סיכמתם עם הלקוח והם יגידו לכם כמה העובי של השדרה צריך להיות. קחו את כלי ה- Page Tool מארגז הכלים, וודאו שהעמוד האמצעי מסומן, אם הוא לא, הקליקו עליו עד שתראו סימון מסביבו. בחלק העליון תוכלו לערוך את עובי העמוד בערך W למשל אם בית הדפוס אמר לכם שצריך 1.5 ס”מ תרשמו 15 מ”מ אך זהירות!…
  • אם תנסו במצב זה לשנות את עובי העמוד, תקבלו אזהרה שאומרת שלא ניתן לשנות את העמוד לרוחב המבוקש היות והשוליים ה- Margins גדולים מדי ולכן לפני שאתם משנים את רוחב העמוד, גשו לתפריט העליון Layout > Margins and Columns, תקליקו על השרשרת אם היא לא מסומנת ותרשמו ערך 0 באחד השדות והתוכנה כבר תעדכן בשאר השדות את אותו ערך ותלחצו על כפתור OK.
  • כעת תוכלו לשנות את עובי השדרה לכל ערך שתרצו.

הזזת עמודים עם כלי ה- Page Tool

  • על מנת להזיז את העמודים כך שיהיו צמודים אחד לשני, תוכלו פשוט לגרור אותם (עדיף בתוספת מקש SHIFT) לחוץ כדי שיזוז בקו ישר אך זהירות! יש לוודא שהאפשרות Move Objects with Page באפשרויות של כלי ה- Page Tool למעלה מסומנת וזאת על מנת שהאובייקטים יזוזו יחד עם העמוד ולא ישארו במקום אך בדר”כ לא מתחילים לעצב לפני שהעמודים ממוקמים במקום הרצוי כך שזה לא משנה אם אפשרות זאת מסומנת או לא.

לשאלות מוזמנים לדבר איתי. או לקבל פרטים על שיעורים פרטיים באינדיזיין

תהנו,

רן