איך בוחרים חבילת אחסון בהתאם לסוג האתר?

בחירת אחסון לאתר האינטרנט שלכם היא משימה שברוב המכריע של המקרים תצטרכו להתמודד עמה בשלב כזה או אחר, אלא אם כן אתם רוכשים חבילה משולבת של בניית אתר + אחסון. החדשות הטובות הן שלאחר שתכירו את המושגים הבסיסים, המשימה תהפוך להיות הרבה יותר קלה ותוכלו לחסוך לא מעט כסף אם תבחרו חבילה שמתאימה בדיוק לצורכי האתר שלכם.

שטח אחסון ונפח תעבורה

אלו הם שני המושגים הבסיסים ביותר שרשומים כמעט בכל החבילות בכל החברות. שטח האחסון מתייחס אל כמות המידע שניתן לאחסן על גבי השרת והוא בדרך כלל מתחיל בכמה מאות מגה בייטים ומגיע עד כמה ג'יגה בייטים. אם האתר שלכם קטן יחסית ולא כולל הרבה תמונות, תוכלו בדרך כלל לבחור בשטח אחסון של 100 מגה ואף פחות. לעומת זאת, אם האתר שלכם כולל גלריות של תמונות ברזולוציה גבוהה, תצטרכו לבחור בחבילה של ג'יגה לפחות.

נפח התעבורה מתייחס לכמות המידע שיכול לעבור מן השרת למחשב של הגולשים אותם הוא משרת ולכן הפרמטר החשוב ביותר אותו יש לקחת בחשבון הוא כמות הגולשים שצפויה להגיע לאתר שלכם בכל יום. (כל חריגה מהנפח יכולה לעלות לכם לא מעט ובמקרים יותר גרועים פשוט להשבית את האתר). מכיוון שזהו נתון שבמקרים רבים קשה לצפות אותו מראש, חשוב לוודא שיש לכם אפשרות לשדרג את החבילה באופן דינאמי דרך חברת האחסון.

מערכת הפעלה ומספר מסדי הנתונים

מרבית האתרים כיום ברשת מתבססים על טכנולוגיה של מיקרוסופט או מבחר של שפות תכנות לאינטרנט בקוד פתוח הרצות בעיקר דרך שרתים המשתמשים בלינוקס (למרות שניתן להריץ אותם גם על שרתים אחרים).

האתרים מהסוג הראשון מחייבים לרוב הרצה על שרתים מבוססי Windows ולעיתים גם שימוש במסדי הנתונים של מיקרוסופט, ולכן האחסון שלהם יקר יותר בכמה עשרות שקלים לחודש.

נתון חשוב נוסף שיש לשים אליו הוא מספר מסדי הנתונים שיש לכם גישה אליו : למרות שלרוב האתרים מסד נתונים אחד או שניים יספיקו בהחלט, בחבילות זולות מאוד לא תמיד אפשר להשתמש במסדי נתונים, דבר שמאפשר להקים עליהם רק אתרים בסיסיים מאוד כמו אתרי תדמית קטנים.

כמות דומיינים וחשבונות ריסיילר

מי שמעוניין להפעיל מספר גדול של אתרים במקביל, לרוב יירצה להשתמש בחבילות ריסיילר. היתרון של חבילות ריסיילר הוא שניתן לנהל את כל האתרים בנפרד בצורה נוחה כשכל דומיין מקושר לחשבון משני עליהם עליו שולטים מהחשבון הראשי. מלבד זאת,  בדרך כלל אפשר לשים כל אתר על כתובת IP נפרדת, תכונה המאפשרת לקשר בין האתרים השונים בלי לדאוג לענישה מצד גוגל.

שימוש בשרת ייעודי או שרת וירטואלי

מרבית האתרים שאינם פורטלים גדולים או צופים לארח אלפי גולשים ביום יכולים להסתפק בחבילות אחסון אתרים על גבי שרת המשותף ללקוחות נוספים שהיא ברירת המחדל ברוב החברות. לעומת זאת, מי שהאתר שלו עושה שימוש נרחב במשאבי השרת או מארח הרבה מאוד גולשים כל יום, רצוי שישקול לעבור לאחסון מבוסס שרת וירטואלי או אפילו שרת ייעודי. אלו הן אמנם חבילות יקרות יותר, אך הן מבטיחות שהאתר יעלה במהירות ולא יסבול מכשלים טכניים או יתרסק.

תהנו,
רן