הורדת פונטים חינמים ורכישת פונטים מקצועיים

כל פונט ניחן בשפה צורנית שונה לפי מה שקבע מעצב הפונט.
באנגלית ישנם אינספור של פונטים יפים ומקצועיים. הסיבה שפונטים נראים באנגלית טוב יותר היא שבאנגלית האותיות הרבה יותר מורכבות ודינמיות. בעברית רוב האותיות נראות כמו מרובעים, כמו כביסה שתלויה על חבל. באנגלית ישנם גם אינספור מקורות להורדה של פונטים מהממים ובחינם!

אתרים של פונטים להורדה בחינם באנגלית

https://fonts.google.com

https://fonts.adobe.com/

http://www.dafont.com

http://www.1001freefonts.com

http://www.abstractfonts.com

פונטים להורדה בחינם בעברית

כל מעצב גרפי צריך שיהיה לו מאגר פונטים איכותיים. כאשר אנו מדברים על פונטים בעברית, הורדה בחינם של פונטים מקצועיים כמו באנגלית הופכת למשהו בעייתי ביותר. כמעט ולא תמצאו פונטים חינמיים בעברית. אני לא יודע מה הסיבה אבל כנראה שאין מספיק מעצבי פונטים שמוכנים לחלוק את העבודה שלהם בחינם בישראל.

בכל מקרה הנה רשימה שהכנתי של מס' אתרים שניתן להוריד מהם פונטים בעברית בחינם לשימוש מסחרי אשר מותאמים גם לדפוס וגם למסכים:

גוגל פונטס – פונטים איכותיים ויפים בעברית של גוגל. הפונטים מותאמים לעברית ואנגלית כלומר דו לשוניים ומותאים לאתרי אינטרנט גם.

Google-Fonts-Heb

Free Fonts רשימה ארוכה של פונטים איכותיים ויפים בעברית.

פונטים חינמיים עברית

אדובי פונטס – כל מי שמשתמש באדובי קריאטייב קלאוד יכול להשתמש בפונטים של אדובי. היום יש להם גם גופנים בעברית (רק שימו לב שבחרתם Hebrew בפילטרים בצד) ובאנגלית הם ידועים במבחר עצום של גופנים מדהימים. מה שנפלא באדובי פונטס הוא שאתם לא צריכים להוריד את הגופנים למחשב ולהתקין אלא פשוט לעשות אקטיבציה ויופיעו לכם מיד בתוכנות גרפיקה שלכם.

דרקונית – פונט בעברית סגנון מוצר ולגמרי טרנדי מזכיר קצת את הסגנון של Amatic ומתאים לטיפוגרפיה לתפריטים, כותרות, תוויות, פוסטים וכו' (שוחרר להורדה בחינם במשקל בולד). על עיצוב הגופן המדהים הזה אחראי: אלחנן בן אורי

גליל – פונט גליל (Galil) בעל מראה רחב ומרובע. פונט עברי מבית פונטאפ מגיע בשלושה משקלים ומתאים לכותרות, לוגואים, כפתורים, ועוד. מותאם לשימוש בדסקטופ, באתרי אינטרנט, ובאפליקציות.

שני פונטים מעניינים מבית הפונטון:

פיל כחול – פונט כתב־יד חינמי להורדה, מבוסס על כתב ידו של לירון אטיה – מקים להקת “הפיל הכחול” שבעקבות תאונת סקי יושב על כסא גלגלים ולא יכול לכתוב. האותיות נדגמו ממכתבים אישיים שכתב לירון לחבריו לפני 2005.

ג'ימבורי – פונט עברי מקסים, חברותי עם פינות מעוגלות קלות מגיע בשני משקלים טיפה שונים באופי. מי שאחראי על כל הטוב הזה הוא לא אחר מאשר אלרון בוקאי

אלף – הפונט אלף בא לשמש כחלופה מעניינת לפונט אריאל שכבר שנים שולט ברחבי האינטרנט. אכן אין קשר במראה בינו לבין אריאל אלא הוא ההפך הגמור שלו.

כרמלה – פונט פשוט המתאים לטקסט רץ ומגיע במשקל אחד. מותאם לעיצוב אתרים וכמובן כמו כל הפונטים שבדף זה, חינמי. הגופן כרמלה נוצר בקורס של עדי שטרן (בצלאל).

קבלו פונטים מגניבים להורדה בחינם לשימוש מסחרי מבית סטודיו JOJO – פונט כתב יד, פונט עממי, פונט קלין והאהוב עלי ביותר הוא כמובן… צ'אבי!

אות חיים הינו מיזם מרגש בו מעצבים לוקחים כתב יד של חיילים שנפלו בקרבות בעזה ואזרחים שנרצחו בטבח הנורא בעוטף ב-7 לאוקטובר 2023. השתמשו בגופנים אלו והמשיכו להנציח את הנופלים.

איך מתקינים פונט במחשב?

שלב ראשון

מורידים את הפונט למחשב ע"י לחיצה על כפתור ההורדה (ניתן לבחור בפתח במקום בשמור). בשלב זה יפתח חלון של תוכנת Winzip או Winrarתלוי בתוכנת כיווץ שמוגדרת לכם כברירת מחדל במחשב.

שלב שני

מזהים בתוך החלון שנפתח קבצים עם סיומת ttf וגוררים אותם למחשב לתיקיה חדשה שבה תשמרו לכם את הפונטים החדשים שהורדתם. (שימו לב, אם ראיתם ליד קבצים אלו קובץ עם סיומת txt תורידו אותו גם כן ותקראו, סביר להניח שהוא מכיל הוראות כמו: האם מותר להשתמש בפונט לשימוש פרטי או גם לשימוש מסחרי.

שלב שלישי

במחשב פיסי ניגשים לפינת המסך ל- Startובוחרים ב- Control Panel. בחלון שנפתח בוחרים ב- Fonts- זו תיקית הפונטים שלכם ששיכת למערכת ההפעלה.

שלב רביעי

תדאגו שהתיקיה של ה- Fonts והתיקיה שיצרתם מבעוד מועד עם הפונטים שהורדתם מהאינטרנט יהיו פתוחות אחת ליד השניה ותגררו את הפונטים החדשים לתוך תיקית ה- Fonts. יקח למחשב כמה שניות "לעקל" את הפונטים החדשים.

טיפ קטן, לא להעמיס על תיקית ה- Fonts היות וככל שיהיו יותר פונטים בתיקיה, יקח זמן רב יותר לתוכנות השונות לעלות.

שלב חמישי

סגרו את התוכנה שבה אתם רוצים לכתוב, הפעילו אותה מחדש והפונטים החדשים כבר מופיעים ברשימת הפונטים שבתוכנה.

מעצבים גרפיים מקצועיים?

בטח יש לכם מאות ואולי אלפי פונטים במחשב. כאשר פונטים מותקנים בסיסטם של המחשב (בתיקית פונטים במערכת) הדבר מכביד מאוד על עליית תוכנות גרפיקה ובכלל על המחשב. ההמלצה שלי היא להשתמש בתוכנת ניהול פונטים מקצועית כמו למשל Connect Fonts

מה לגבי זכויות יוצרים?

שימו לב, לא כל הפונטים הם חינמיים. מה שחשוב זה לשים לב מה רשום ליד הקישור להורדה או בתקנון של האתר או בקובץ מסוג txt שיורד ביחד עם הפונט.
FREE- הפונט חינמי.
FREE FOR PERSONAL USE- הפונט חוקי לשימוש אישי אך לא מסחרי
FREE FOR COMERCIAL USE- הפונט חוקי לשימוש מסחרי
DONATIONWARE- מעצב הפונט ישמח אם תעבירו לו תשלום סמלי כאות הערכה על השימוש בפונט

רכישת פונטים מקצועים

פונטים מקצועיים והכי מעודכנים תמצאו באתר של פונטביט – http://www.fontbit.co.il – אישית אני ממליץ.
בנוסף תמצאו גם חברות ומעצבים פרטיים אחרים טובים כמו:
מאסטר פונט – http://www.masterfont.co.il

הפונטים המדהימים של אאא – בית לטיפוגרפיה עברית – https://alefalefalef.co.il

הפונטים העבריים של מאיר סדן – http://www.oketz.com/fonts/all.html (שימוש אישי בחינם, שימוש מסחרי בתשלום – יש לפנות למאיר במייל)
באתר העוקץ תמצאו מאמרים בטיפוגרפיה ואיך יוצרים פונט http://www.oketz.com
תהנו,
רן